| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter, RF, Miniature |
| Pass Band: | 281 - 650 MHz |
| Insertion Loss: | 0.7 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | 80 dBC min from DC to 194 MHz |
| Cut Off: | 253 MHz |
| Continuous RF Power: | 100.00 W |
| Peak RF Power: | 300 W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 60 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | BNC Male/Male |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 3.5 Ounces |
| Height: | 0.63 " |
| Width: | 0.75 " |
| Length: | 3.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |