| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter, Microwave, Miniature |
| Pass Band: | 26000 - 40000 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.5 dB |
| VSWR: | < 2.0 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 20 dBc at 22000 MHz ; > 35 dBc from DC to 20000 MHz |
| Continuous RF Power: | 0.10 W |
| Operating Temperature: | - 20 C to + 60 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 1.0 Ounces |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 0.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |