| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter |
| Pass Band: | 26000 - 40000 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.5 dB |
| VSWR: | < 2.0 :1 |
| Rejection Lower Limit: | > 40 dBc from 6000 MHz to 20000 ; > 20 dB at 22000 MHz |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | K-Type Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 0.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |