| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter |
| Pass Band: | 29000 - 40000 MHz |
| Insertion Loss: | < = 3.0 dB |
| VSWR: | < 2.0 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 30 dBc at 27000 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 70 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | K-Type Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 2.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |