| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter, Microwave, Miniature |
| Pass Band: | 2000 - 18000 MHz |
| Insertion Loss: | 1.5 dB |
| Ripple and Flatness: | 0.7 dB |
| VSWR: | 2 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 60 dBc from DC to 1800 MHz ; > 20 dBc from 1800 MHz to 1900 MHz |
| Continuous RF Power: | 2.00 W |
| Operating Temperature: | - 55 C to + 125 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.752 " |
| Length: | 3.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |