| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter |
| Pass Band: | 2000 - 18000 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.75 dB |
| Ripple and Flatness: | < = 0.4 dB |
| VSWR: | < 2.0 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 30 dBc from 200 MHz to 1600 MHz |
| Continuous RF Power: | 0.50 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 80 C |
| Storage Temperature: | - 65°C to + 125°C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | TNC male and TNC female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.80 " |
| Width: | 1.10 " |
| Length: | 1.10 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |