| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter |
| Pass Band: | 2000 - 18000 MHz |
| Insertion Loss: | 1.75 dB |
| Ripple and Flatness: | < = 0.4 dB |
| VSWR: | 2.0 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 60 dBc |
| Rejection Lower Limit: | DC - 12000 MHz |
| Continuous RF Power: | 0.50 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Storage Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.70 " |
| Width: | 1.10 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |