| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter, Microwave |
| Pass Band: | 2400 - 6000 MHz |
| Insertion Loss: | < 1 dB |
| VSWR: | < 1.7 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 50 dBc from DC to 2010 MHz MHz |
| Continuous RF Power: | 100.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 70 C |
| Mounting: | Through Holes in Body |
| Connectors: | N-Type Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 17.3 Ounces |
| Height: | 1.00 " |
| Width: | 1.00 " |
| Length: | 4.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |