| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter |
| Pass Band: | 2400 - 6000 MHz |
| Insertion Loss: | < = 1.5 dB |
| VSWR: | < 1.7 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | 65 dBc from 100 MHz to 2200 MHz |
| Peak RF Power: | 50 W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 60 C |
| Storage Temperature: | - 55 °C to + 90 °C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.75 " |
| Width: | 1.25 " |
| Length: | 6.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |