| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter |
| Pass Band: | 2700 - 18000 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.7 dB |
| Ripple and Flatness: | 0.75 dB |
| VSWR: | 2.0 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 30 dBc |
| Rejection Lower Limit: | 980 - 1200 MHz |
| Peak RF Power: | 1 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 80 C |
| Storage Temperature: | - 65 °C to + 125 °C |
| Temperature Shock: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | Custom/Other |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.80 " |
| Width: | 1.10 " |
| Length: | 1.10 " |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |