| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter |
| Pass Band: | 2800 - 10000 MHz |
| Insertion Loss: | < = 2.0 dB |
| VSWR: | < 2.0 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 40 dBc from DC to 2500 MHz |
| Continuous RF Power: | 20.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Connectors: | N-Type Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.75 " |
| Width: | 0.75 " |
| Length: | 4.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |