| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter, Microwave, Miniature |
| Pass Band: | 2800 - 18000 MHz |
| Insertion Loss: | 0.5 dB |
| Return Loss: | > = 12 dB |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | 45 dBc (min) from 0 -2300 MHz MHz |
| Continuous RF Power: | 5.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 70 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 1.9 Ounces |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.75 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |