| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter , combline , 11 pole |
| Pass Band: | 30000 - 40000 MHz |
| Insertion Loss: | 2 dB |
| Ripple and Flatness: | 1 dB |
| VSWR: | 2.0 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | 55 dBc (min) from 0 - 26500 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 80 C |
| Storage Temperature: | -55 °C to +90 °C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | K-Type Female/Male |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.80 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |