| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter |
| Pass Band: | 375 - 750 MHz |
| Insertion Loss: | 0.7 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | 80 dBC min from DC to 260 MHz |
| Cut Off: | 338 MHz |
| Continuous RF Power: | 100.00 W |
| Peak RF Power: | 300 W |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | BNC Male/Male |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.63 " |
| Width: | 0.75 " |
| Length: | 3.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |