| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter, L/C, 6 Section |
| Pass Band: | 3000 - 13000 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.0 dB |
| VSWR: | < 1.8 :1 |
| Rejection Lower Limit: | > 60 dB from DC to 1000 MHz |
| Continuous RF Power: | 20.00 W |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 1.6 Ounces |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.75 " |
| Length: | 1.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |