| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter |
| Pass Band: | 2700 - 24000 MHz |
| Insertion Loss: | < = 2 dB |
| VSWR: | < 2 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 60 dBc |
| Rejection Lower Limit: | DC - 2000 MHz |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Connectors: | 0.018" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.38 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.20 " |
| Package Type: | Drop-in |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |