| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter, L/C |
| Pass Band: | 440 - 900 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.0 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 40 dB at 400 MHz |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | N-Type Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 23.6 Ounces |
| Height: | 1.50 " |
| Width: | 1.55 " |
| Length: | 8.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |