| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter, L/C |
| Pass Band: | 50 - 200 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.5 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 40 dBc from DC to 30 MHz |
| Operating Temperature: | - 20 C to + 60 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 1.50 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |