| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter, Microwave, Miniature |
| Pass Band: | 5900 - 16000 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.0 dB |
| VSWR: | < = 2.0 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 60 dBc from DC to 5160 MHz ; > = 30 dBc from 5160 MHz to 5400 MHz |
| Cut Off: | 5600 MHz |
| Continuous RF Power: | 0.10 W |
| Operating Temperature: | - 54 C to + 85 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 1.6 Ounces |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.75 " |
| Length: | 1.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |