| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Pass Band: | 700 - 5000 MHz |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection CH1: | >= 60 dBc from DC to 300 Mhz |
| Peak RF Power: | 1 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 80 C |
| Storage Temperature: | - 55 °C to + 90 °C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | N-Type Female/Male |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 1.00 " |
| Width: | 1.00 " |
| Length: | 2.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |