| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Low Pass |
| Description: | Lowpass Filter, Surface MOunt |
| Pass Band: | DC - 2500 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.5 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Rejection Upper Limit: | > 50 dBc at 2700 MHz ; > 60 dBc at 3000 MHz ; > 50 dBc at 5400 MHz |
| Mounting: | reflow soldering tabs at 220° C – 230° C at 10 sec max |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.38 " |
| Width: | 0.38 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |